Super Chevy Show presented by Chevrolet Performance and Original Parts Group drag racing results (Driver’s name, hometown, vehicle, reaction time, elapsed time, top speed):

PRO MOD

Winner: Fredy Scriba (Millersville, Md.) 1963 Corvette .089 6.049 sec./235.19 mph.

Runner-Up: Frank Patille (Landerburg, Pa.) 1957 Buick -.001 (foul) 6.566 sec./186.20 mph.

 

TOP SPORTSMAN

Winner: John Prime (Thomaston, Ct.) 1968 Camaro .007 6.784 sec./204.85 mph.

Runner-Up: Ronnie Proctor (Harpers Ferry, W.V.) .012 6.851 sec./199.91 mph.

 

CAMAROGUYS GEN 5 CHALLENGE PRESENTED BY S&W RACE CARS

Winner: Scott Smoker (Kinzers, Pa.) 2010 Camaro .039 13.170 sec./96.43 mph.

Runner-Up: Tom Johnson (Newport News, W.V.) Camaro .035 42.443 sec./38.39 mph (broke).

 

DRIVEDURACELL.COM BRACKET 1

Winner: William Gill (Langhorne, Pa.) 1991 dragster .004 7.930 sec./167.43 mph.

Runner-Up: Brock Moshier (Lititz, Pa.) 1971 Vega .032 9.064 sec./141.94 mph.

 

BRACKET 2

Winner: Kris Kurzweg (West Lawn, Pa.) 1979 Malibu .014 9.146 sec./145.11 mph.

Runner-Up: Ken Gerberich (Annville, Pa.) 1983 Camaro -.004 (foul) 10.187 sec./129.95 mph.

 

D.O.T. CLASS

Winner: Jacob Finkbiner (Exton, Pa.) 1970 Nova .002 12.663 sec./105.94 mph.

Runner-Up: Mike Licata (Blue Point, N.Y.) 1938 Chevrolet -.004 (foul) 10.395 sec./126.78 mph.

 

JENKINS COMPETITION AWARD

Winner: Mitch Willingham — 1997 Monte Carlo — 7.596 sec.

 

TRUE STREET

Overall True Street Winner: Glenn Hunter Jr.

Overall True Street Runner Up: Patrick Finnegan

14:00 Index Winner: Tori Hunter

13:00 Index Winner: Layton Finkbiner

12:00 Index Winner: Jeff Burnley

11:00 Index Winner: Benjamin Roman

10:00 Index Winner: Bruce Simonetti

 

SATURDAY CAR SHOW AWARDS:

Super Chevy Magazine – Top 10 Editors Choice – SHOW CAR

Bill Hollingsworth – 1969 Pro Street Nova

Charlie Costella – 1956 Bel Air 210

Bruce Elliott – 1967 Camaro

Dennis Eberly – 1955 Nomad

Gary Donato – 1961 Impala

Scott Chalk – 1968 L72 Biscayne

Paige Mahr – 1973 Nova

Steve Thumma – 1967 El Camino

Jim Brady – 1970 Corvette

Tom Rosencranz – 1970 Chevelle

 

Super Chevy Magazine – Top 10 Editors Choice – RACE CAR

Scott Calica – 1969 Camaro Z28

Scott Embley – 1969 Chevelle

Kirk Madison – 1970 Chevelle

Rick Shindel – 1970 Nova

Denny & Elise Renninger – 1963 Corvette

Denny & Elise Renninger – 1951 GMC Truck

John Cole – 1980 Chevette

Ed Heisey – 1975 Vega

Andrew Starr – 1956 Chevy

Andrew Flechenstein – 1978 Malibu

 

Specialty Awards

Promoter’s Award: George Parkinson – 1966 Chevy II Pro Street

Club Participation: First Generation Monte Carlo Club

Outstanding Engineering: David Riddell – 1988 Chevy Truck

Outstanding Paint: Denise Kocher – 1957 Chevy Bel Air

Outstanding Interior: Chris Young – 1967 Nova

Outstanding Engine: Charles Randa – 1970 Chevy Truck

Outstanding Stock: David Durst – 1972 Monte Carlo

Outstanding Modified: Tony Diangelus – 1967 Camaro

Outstanding Show: Ron Hansen – 1955 Chevy Bel Air

Outstanding Workmanship: Wes Cassel – 1955 Chevy Bel Air

 

Top 3 Chevelle

Brian Delp – 1970 Chevelle Malibu

Kirsten Murphy – 1972 Chevelle

Bob Ulisey – 1969 Chevelle

 

Anniversary Class

Gary Seramone – 1964 Chevelle

 

Brett “Big Schwag” Wagner Saturday Top 10 Picks

Bill & Trudy Crawford – 1979 Malibu

Glenn Lockett – 1991 Camaro

Tim Barr – 1991 Chevy S-10 Truck

Corey Haugland – 1978 K-1500 Truck

Daniel & Nancy Wall – 1973 Chevelle SS

Mark Hanes – 1954 Bel Air

Arnold Warner – 1957 Bel Air Convertible

Gary Donata – 1961 Impala 4-door

William Nash – 1963 Chevy II Wagon

John Stiles – 1964 C-10 Truck

 

SUNDAY CAR SHOW AWARDS

GOLD CLASS

Best of Show: Tom Bain (1972 Nova SS).

Best Stock: Doug Yoder (1967 Chevelle SS).

Best Modified: Jeff Davis (1970 Chevelle Convertible SS).

Best Engine: Tom Bain (1972 Nova SS).

Best Paint: Jeff Davis (1970 Chevelle Convertible SS).

Best Interior: Tom Bain (1972 Nova SS).

 

BEST IN CLASS

Big Car: Dave Shugard (1965 Impala).

Camaro: Frank Arone (1969 Z-28).

Chevelle: Bill Crawford (1979 Chevelle).

Corvette: Patrick Lamberton (1964 Corvette).

1955-1956-1957: Wes Cassel (1955 Bel Air).

Early Chevy: Sherry Cassel (1938 Chevrolet Coupe).

Conversion: Charlie Boyer (1934 Ford 3 Window Coupe).

Pro Street: Jeff Weidemoyer (1987 Chevrolet S10).

Pro Engineered: Cindy Ingram (1968 Chevelle).

El Camino: Gary Arsenault (1967 El Camino).

Nova: Chris Young (1967 Nova).

Monte Carlo: Ann & Michael Boyte (1972 Monte Carlo).

Open: Joe Darinsig (1966 Corvair Yenko Stinger).

Truck: David Riddell (1988 4×4).

Anniversary Vehicle: Nick Dellaquila (1967 Chevelle Malibu).

Best In Show (Field): Joe Hackett (1962 Impala).

Best Young Star: Lonnie Leber (1972 C-10).

 

TOP 3 CHEVELLE:

1. Jeff Woodin (1970 Chevelle SS).

2. Tony DeJesus (1971 Chevelle).

3. Daniel & Nancy Wall (1973 Chevelle SS).

 

PROMOTER’S PICK

Bruce Elliot (1967 Camaro)

 

BRETT “BIG SCHWAG” WAGNER SUNDAY TOP 10 PICKS

1. Roy Hamilton (1955 Chevrolet Sedan).

2. Bob Hughes (1978 Pro Street Camaro).

3. Steve Chopko (1969 Chevrolet).

4. Bruce Elliot (1967 Camaro).

5. Jim Schultz (1957 150 Sedan Delivery).

6. Patrick Lamberton (1964 Corvette).

7. Chip & Deb Myers (2011 Camaro RS/SS).

8. Dave Shugard (1965 Impala).

9. Jeffrey Yoder (1985 Monte Carlo).

10. Cindy Ingram (1968 Chevelle).

 

BIG CAR 1958-1989

Stock Winner: Jerry MacNeish (1965 SS 396).

Stock Runner-Up: David Mayo (1958 Impala).

Modified Winner: Gary Donato (1961 Impala).

Modified Runner-Up: Joseph Hutchins (1962 Impala).

Show Winner: Mike Garner (1963 Impala SS).

Show Runner-Up: Don Bock (1968 Impala Custom Coupe).

 

BIG CAR 1990 & NEWER

Stock Winner: Scott Weik (1994 Impala SS).

Stock Runner-Up: Paul Remaley Jr. (1995 Impala SS).

Modified Winner: Margie & Joe Answini (1996 Impala SS).

Modified Runner-Up: Kenneth Smith (1996 Impala SS).

 

1964-1967 CHEVELLE

Modified Winner: Nick Dellaquila (1967 Chevelle Malibu).

Modified Runner-Up: Donna Huyett (1967 Chevelle SS).

Show Winner: James Jewell (1967 Chevelle SS).

 

1968 & NEWER CHEVELLE

Stock Winner: Jim & Bev Kellerman (1970 Chevelle SS).

Modified Winner: Wilson & Michelle Chatham (1971 Chevelle).

Modified Runner-Up: Tom Cramsey (1970 Chevelle).

Show Winner: Brian Delp (1970 Chevelle Malibu).

Show Runner-Up: Kirsten Murray (1972 Chevelle).

 

EL CAMINO

Stock Winner: Ron Plummer (1980 El Camino SS).

Stock Runner-Up: James Fairchild (1970 El Camino).

Modified Winner: Joe Klunk (1972 El Camino).

Show Winner: Michael Brigidi (1931 Ford Coupe)

 

CONVERSION

Modified Winner: Ron Mule (1930 Austin Bantam).

Modified Runner-Up: Bill & Trudy Crawford (1993 E-Z Go golf cart).

Modified Runner-Up: Jeff Rennoll (1955 Ford F-100 Truck).

 

EARLY CHEVY 1935

Modified Winner: Harold Keck (1938 Chevrolet Sedan).

Modified Runner-Up: James Kemp Sr. (1939 Sedan Delivery).

Show Winner: Bill Emsley (1941 Chevrolet).

 

OPEN

Stock Winner: Charlie Potts (1962 Corvair Convertible).

Stock Runner-Up: Mike Pro (2004 Pontiac GTO).

Modified Winner: Justin Conrad (1997 Pontiac Firebird).

Show Winner: Kimberly James (1995 Astro Van).

 

1967-1969 CAMARO

Stock Winners: Ron Forry (1967 Convertible); Chuck Sirianni (1969 SS).

Stock Runner-Ups: Don Baker (1969 Z-28), Guy Amato (1969 Z-28), Mindy Bohn (1969).

Modified Winners: Michael Zecca (1969 Z-28), Joe Williams (1969 SS).

Modified Runner-Ups: Kaylyn Karow (1969), Phil Jatees (1968 RS Convertible), Michael Hipszer (1969 SS).

Show 1967 Camaro Winner: Tony Diangelis (1967).

Show 1967 Camaro Runner-Up: Bruce Elliot (1967).

Show 1969 Camaro Winner: Jim Granato (1969 Convertible).

Show 1969 Camaro Runner-Up: Ross Gilbert (1969).

 

1970-1981 CAMARO

Stock Winner: Carl Franklin (1979).

Stock Runner-Up: Charles Brauchle (1979 Z-28).

Modified Winner: Jim Kanor (1974 LT).

Modified Runner-Up: Randall Arndt (1970Z-28).

 

1982-1992 CAMARO

Stock Winner: Cathy Smith (1991).

Stock Runner-Up: Alec Klose (1983).

Modified Winner: Ken McElroy (1987).

Modified Runner-Up: Brandon Reichard (1991).

Show Winner: Glenn Lockett (1991).

Show Runner-Up: Joe Anisumi (1992 RS).

 

1993-2002 CAMARO

Stock Winner: Andy Cassel (1998 SS).

Modified Winner: Frank Johnstone (2001).

Modified Runner-Up: Richard Schmidt (2001).

 

2010 & NEWER CAMARO

Stock Winner: Robert Brullo (2010).

Stock Runner-Up: Buck Sines (2010 Transformer Edition).

Modified Winner: Jack Price (2012 SS).

Modified Runner-Ups: Johanes Six (2014), Larry Durst (2010).

Show Winner: Chip & Deb Myers (2011 RS/SS).

 

CORVETTE 1953-1967

Stock Winner: John Cammarata (1965).

Stock Runner-Up: Randy Bohn (1964).

Modified Winner: Barry Kline (1963).

Modified Runner-Up: Jim Coots (1959).

 

CORVETTE 1968-1982

Modified Winner: John Schneider (1968 Convertible).

Modified Runner-Up: Jim Brady (1970).

 

CORVETTE 1984-1996

Stock Winner: George Hebler (1992).

Stock Runner-Up: Bob Milliken (1996 Grand Sport).

 

CORVETTE 1997-2004

Stock Winner: Andrew Heimel (2003 Z-06).

Stock Runner-Up: Bruce Durst (2004).

Modified Winner: Susan Gregg (2002 Z-06).

Modified Runner-Up: Gail & Frank Cahall (2001 C5).

Show Winner: Bob Anderson (2000).

Show Runner-Up: Cliff & Erin Shemeley (1999).

 

CORVETTE 2005 & NEWER

Stock Winner: Mike Biehl (2010 Z-02).

Stock Runner-Up: Steve Maust (2007).

 

MONTE CARLO

Stock Winner: David Durst (1972).

Stock Runner-Up: Jeffrey Yoder (1985).

Modified Winner: Stephen Levanti (1971 SS).

Modified Runner-Ups: David Wieczoreck (1986 SS), Matthew Wieczorek (1984), Dan Ruland (1970 SS 454).

Show Winner: Richard Janis (2002).

Show Runner-Up: Jay & Jenny Munday (1970).

 

1957 CONVERTIBLES

Stock Winner: Gary Marks (1957 Bel Air).

Stock Runner-Up: Ray Mitchell (1957 Bel Air).

Modified Winner: Arnold Warner (1957 Bel Air).

Modified Runner-Up: Al Hartman (1957 Bel Air).

 

1955-1957 WAGONS

Winner: Jim Schultz (1957 150 Sedan Delivery).

Runner-Ups: Bob West (1955 Delivery), Terry Zerbe (1957 150).

 

1955 MODIFIED

Winner: Ron Hansen (Bel Air).

Runner-Ups: Lawrence Morris (Bel Air), Dennis Eberly (Nomad).

 

1956 MODIFIED

Winner: Ron Wimer (210).

Runner-Ups: Charlie Costella (Bel Air 210), Rob Lowe (Bel Air 150).

 

1957 MODIFIED

Winner: Richard Fontara (210).

Runner-Ups: Scott Wagner (210), Scott Gotschall (Bel Air).

 

1955, 1956, 1957 STOCK

Winner: Dick Kauffman (1957 210 Del Ray).

Runner-Ups: Ryan Korek (1957 210), Charlie Potts (1955 210 Hard Top), Terry Zerbe (1955 Del Ray).

 

1955, 1956, 1957 SHOW

Winner: Ted Stoneburner (1955 150).

Runner-Up: Denise Kocher (1957 Bel Air).

 

NOVA 1962-1967

Modified Winner: Lewis Hartzell (1963 Convertible).

Modified Runner-Up: Mark Bosley (1967).

 

NOVA 1968 & NEWER

Stock Winner: Jim Graybin (1968 Chevy II SS).

Stock Runner-Up: Paige Mahr (1973).

Modified Winner: Todd Ortolani (1970).

Modified runner: Ron Peters (1972).

Show Winner: Russ Richards (1978 SS).

Show Runner-Ups: Lynn Peters (1974), Kevin Lowes (1971).

 

PRO STREET 1970s

Winner: Troy Reigel (1972 Nova).

Runner-Up: Bob Hughes (1978 Camaro).

 

PRO STREET NOVA

Winner: Curtis Nevin Jr. (1966 SS).

Runner-Ups: Joseph Zappo (1966), George Parkinson (1966 Chevy II), Paul Burnett (1963), Bill Hollingsworth (1969), Robert Kaczymski (1965).

 

PRO STREET CAMARO

Winner: David Barroughs (1969).

Runner-Ups: Harold Caron (1984), Denny Sneath (1969).

 

PRO STREET CAMARO 1968 ONLY

Winner: Scott Smyers.

Runner-Up: Rick Gentry.

 

PRO STREET TRUCK

Winner: Mike Anderson (1972 GMC Truck).

Runner-Up: Kevin Hoffman (1972 El Camino).

 

PRO ENGINEERED

Winner: Roy Hamilton (1955 Chevrolet Sedan).

Runner-Ups: George Silvestro (1966 Nova), Mike Raup (1966 Chevy II).

 

TRUCK 1949-1972

Stock Winner: Tim Hagarman (1966 C-10)

Stock Runner-Up: Steve Chopko (1969 Truck)

Modified Winner: Ross Gilbert (1964 Truck).

Modified Runner-Ups: Lonnie Leber Jr. (1972 C-10), Max Styer (1950 Truck).

Show Winner: Jessica Kilby (1950 Truck).

Show Runner-Ups: John Stiles (1964 C-10), Charles Randa (1970 Truck).

 

TRUCK 1973-1989 FULL SIZE

Show Winner: Corey Haugland (1978 K-1500).

Show Runner-Up: Pam & Layton Finkbiner (1974 C-65 Hauler).

 

TRUCK 1988 & NEWER

Stock Winner: George Barnoski (2010 Silverado).

Stock Runner-Up: Cliff Shemeley (2014 GMC Sierra Denali).

Modified Winner: Terrence Burrier (2005 SS Silverado).

Modified Runner-Up: Mark Meeker (2013 Silverado).

 

TRUCK MINI ALL YEARS

Modified Winner: Tim Barr (1991 S-10).

Modified Runner-Up: Jeff Miller (1993 S-10).

 

TRUCK SUV 2WD/4WD

Late Model Winner: Sly Brisco (2008 HHR SS).

Late Model Runner-Up: Alyssa Holcroft & Dan Todorow (2008 Trailblazer SS).

Early Model Winner: Rich Irving (1987 Blazer).

Early Model Runner-Up: Charlie Krause (1967 GMC Suburban).