Here are the Sunday Car Show results from the Super Chevy Show at Maple Grove Raceway:

Club Participation: Maryland Chevelle Club

Gold Class

Specialty Awards

  • Best Paint: Jeff Bragen, ’34 Chevy Coupe
  • Best Interior: Jim Lippert, ’67 Nova
  • Best Engine: Tom Bain, ’72 Nova
  • Best Modified: Jim Lippert, ’67 Nova

Best Stock: Joe Hackett, ’62 Impala

Best of Gold: Darren Glegg, ’36 Dodge P/U

Best of Showfield: Wes Cassell, ’55 Chevy

Open

Best Open: John Whooley, ’01 Trans Am

Runner-up Stock: Eleanor Clevenstine, ’75 Cosworth Vega

Winner Stock: Robert Spirello, ’76 Cosworth Vega

Runner-up Stock: Ron Mule, ’62 Holden UTE

Winner Late Stock: Jonathan Beaton, ’09 G8/GT

Monte Carlo

Stock: David Durst, ’72 (winner), Jeff Yoder, ’85 (runner-up)

Modified: Eddie Gonzalez, ’87 SS (winner), Jay & Jenny Munday, ’70 (runner-up)

Best: Michael & Ann Boyte, ’72

Nova 1962-67

Stock: Kenneth Mengal, ’66 (winner), Jim Lippert, ’66 (runner-up)

Modified: Mark Bosley, ’67 Chevy II (winner)

Comp: Steve Dembinski, ’67 (winner), Bob Galla, ’67 Chevy II (runner-up)

Nova 1968-Newer

Stock: Paul Cooper, ’68 SS (winner); Dan Todorow, ’72 (runner-up); Todd Ortolani, ’70 (runner-up)

Best: Rick Whitney, ’72

El Camino

Stock: Ron Plummer, ’80 (winner); James Fairchild, ’70 (runner-up).

Modified: Tim Stoudt, ’75 (winner); Joseph Klunk, ’72 (runner-up).

Best: Gary Arsonault, ’67

Conversion

Dave Guttman, ’41 Ford Convertable (winner); Charlie Boyca, ’34 Ford 3window cpe (runner-up)

Best: Roger Purdy Jr., ’61 Nash Met

Early Chevy

Randall Holcroft, ’40 Chevy cpe (winner)

Best: Bill Emsley, ’41 Street Rod.

Truck 1949-1972

Stock: Dennis Kelly, ’69 C-10 (winner), Nelson Sauder, ’53 (runner-up)

Modified: Tom Fink, ’55 P/U (winner), Dottie & Terry Bolyard, ’64 Chevy Custom (runner-up)

Truck 1949-1986 Comp

Ross Gilbert, ’64 (winner), Roget Suttle, ’52 3100 P/U (runner-up)

Truck 1987-Newer

Mike Scott, ’96 C1500 (winner), Donald Holley, ’87 S-10 (runner-up)

Truck Special

Bill Jenkins, ’48 P/U (winner), Steve Chopko, ’69 C-10 (runner-up)

Truck 1973-1987 Modified

Brandi Holley, ’82 S-10 (winner), Nicholas Deletto, ’82 S-10 (runner-up)

Truck 1988-Newer

Stock: Grace Kelly, ’10 Silverado (winner), Pee Wee Harris, ’06 Chevy SSR (runner-up)

Modified: Angelo Bascio, ’05 SSR (winner)

Chevelle (Early Stock)

Doug Yoder, ’66 SS (winner), Chester Stepien, ’67 (runner-up)

Chevelle 1968-Newer

Stock: Steve Orr, ’70 (winner) Jim & Denise Ferson, ’71 (runner-up)

Modified: Jim & Bev Kellerman, ’70 SS (winner), Brian Delp, ’70 Malibu (runner-up)

Comp: Gary Korzon, ’70 (winner), Todd Warner, ’69 (runner-up)

Chevelle 1964-67

Modified: Gregory Whitney, ’66 SS 396 (winner), Bill & Margaret Westley, ’67 SS 396 (runner-up)

Comp: Nick Dellaquila, ’67 Malibu (winner), Frank Singley, ’65 SS (runner-up)

Best Chevelle: Debbie Bailey, ’71

Best Big Car: Gordon Degler, ’58 Impala

Early Big Car

Modified: Jerry Reilly, ’60 Impala (winner)

Big Car 1958-89

Stock: Jerry MacNeish, ’65 Impala (winner), Gene Hershey, ’59 Impala (runner-up), Joseph Hutchins, ’62 Impala (runner-up)

Modified: Dave Shugard, ’64 Impala (winner), Joseph Wekdon, ’73 Impala (runner-up), Warren Weinhold, ’66 SS427 (runner-up)

Big Car 1990-Newer

Stock: Paul Remaley, ’95 Impala (winner), Robert Miller, ’96 Impala (runner-up)

Modified: Joe & Maggie Anshini, ’96 Impala (winner)

SUV

Charles Krause, ’67 Suburban (winner), Rod Lehr Jr., ’72 K5 (runner-up)

Best Truck: Jessica Kirby, ’50 Chevy P/U

Anniversary Class – 1963 Impala Belair Biscayne

Stock: Larry Diehl, ’63 Impala

Modified: Michael Garner, ’63 Impala

Camaro 1967-69

Stock: Robert Potts, ’69 Z28 (winner), Richard Shelly, ’69 (runner-up), Anthony Viano, ’69 (runner-up), Rose Long, ’68 (runner-up)

Modified: Ron Spadaford, ’68 (winner), Gary & Fran Paczona, ’69 (runner-up), Jim Granato, ’69 (runner-up), Dave Rudan Jr. (runner-up)

Comp: Bruce Elliott, ’67 (winner), Chad Kucsan, ’69 (runner-up), Joe Williams, ’69 (runner-up), John Cipolla, ’69 (runner-up)

Camaro 1970-1981

Stock: Terry Yiengit, ’77 (winner), Kerry Baker, ’79 (runner-up)

Modified: Arnold Warner, ’70 (winner)

Camaro 1982-92

Comp: Joseph Ausuis, ’92 (winner)

Stock: Kenneth Smith, ’91 (winner), Alec Klose, ’83 (runner-up)

Modified: Craig Trabold, ’84 (winner), Bill Helverson, ’91 (runner-up)

Camaro 1993-2002

Stock: Greg Croft, ’01 (winner), Garry Ecenroad, ’02 (runner-up)

Modified: Frank Johnstone, ’01 (winner), Dillon Hassis, ’99 Z28 (runner-up)

Camaro 2010-Newer

Stock: Robert Brullo, ’10 (winner), Debbie Spadafora, ’10 (runner-up)

Modified: Chip & Deb Myers, ’11 (winner), Brenda Granato, ’11 (runner-up)

Best Camaro: Joe Glass, ’69

Chevy 1955-57

1955 Modified: Ed Purcell, ’55 210 (winner), Bob Newhard, ’55 210 (runner-up), Liz Hughes, ’55 Bel Air (runner-up)

1956 Modified: Bryan Wilde, ’56 210 (winner), Debbie Valentino, ’56 Bel Air (runner-up), Joe LaMonica, ’56 210 (runner-up)

1955 Stock: Charlie Potts, ’55 sedan (winner), Terry Zerbe, ’55 210 (runner-up)

1957 Stock: Randy Lamb, ’57 Bel Air (winner), Ervin Steinly Jr., ’57 Bel Air (runner-up)

1957 Modified: Denise Kocher, ’57 Bel Air (winner), Richard Fontana, ’57 210 (runner-up), Pat Eason, ’57 (runner-up), Robert Riecer, ’57 210 (runner-up), Howie Duncap, ’57 210 (runner-up)

55-56 Wagon: Dick Kauffman, ’57 Nomad (winner), Jim Schultz, ’57 150 (runner-up), Terry Zerbe, ’57 150 (runner-up), Vince Grissolia, ’55 Nomad (runner-up)

Best 55-57: Wes Cassel, ’55 Bel Air

Pro Street

60s: David Burroughs, ’69 Camaro (winner), Christian Jones, ’65 Malibu (runner-up)

70s/80s: John Monte, ’86 Monte Carlo (winner), Dave Raley, ’83 pick-up (runner-up), Robert Hughes, ’78 Camaro (runner-up)

Camaro: Curt Beggs, ’68 (winner), Gary Merrick, ’69 (runner-up)

Pro Engineered

Todd DeFrain, ’67 Camaro (winner), Gary & Beth Swenson, ’58 Corvette (runner-up)

Best Pro Street Engineered: Roy Hamilton, ’55 Chevy

Corvette 1953-67

Modified: Terry McCouley, ’65 (winner), Barry Kline ’63 (runner-up)

Stock: Elmer Pluck, ’65 (winner), John Cammarata, ’65

Corvette 1967-82

Modified: John Schneider, ’68 (winner), Pete Micale,’81 (runner-up)

Corvette 1984-96

Stock: Bruce Clelland, ’84 (winner)

Modified: George Hiebler, ’92 (winner), Rick Phelps, ’91 (runner-up)

Corvette 1997-Newer

Modified: Susan Gregg, ’02 (winner)

Corvette Z06: J0hn Glendan, ’08 (winner), Andrew Heimel, ’03 (winner).

Corvette-Callaway: Dennis Winokur, ’10

Corvette Comp Early: Randy Hafer, ’65

Corvette Comp Late: Bob Anderson, ’00

Best Corvette: Richard Schreiter, ’65